Coraz więcej mówi się o niskoemisyjności, smogu oraz paliwach stałych, tj. ekogroszku, który jest jednym z najbardziej wydajnych materiałów opałowych. Aby jednak uzyskać jak najlepszy komfort grzewczy oraz zauważyć oszczędność, należy wybrać certyfikowany i przebadany produkt.
Najlepszy opał do domowego użytku
Certyfikowany ekogroszek jest gwarancją jakości, którą potwierdziły akredytowane laboratoria, dlatego kupując zapas materiału opałowego należy szukać tego, który posiada odpowiednie atesty i spełnia rygorystyczne normy.
Specjalnie dla naszych Klientów ze Szczecina podpowiadamy, jak rozpoznać dobrej jakości opał, który będzie cechował się wysoką efektywnością grzewczą oraz realnie wpłynie na oszczędność związaną ze zbliżającym się sezonem zimowym.
Do najważniejszych aspektów decydujących o jakości opału należą:
- wartość opałowa – podawana w MJ/kg (megadżule na kilogram) stanowi najważniejsze kryterium jakości paliwa. Kaloryczność określa, ile energii zostanie wytworzone ze spalenia kilograma danego opału, zaś o jej wysokości decyduje posiadany sprzęt. Aby zachować wysoką efektywność, należy sprawdzić, jakie normy podaje producent centralnego ogrzewania. Pamiętajmy również, że zbyt wysoka kaloryczność wyklucza produkt do domowego użytku, ponieważ wiąże się z wydzielaniem dużej ilości gazów spalania, substancji smolistych i spieków;
- ciepło spalania – wbrew powszechnej opinii, ciepło spalania nie jest równe kaloryczności. Nieuczciwi producenci opału bardzo często wykorzystują niewiedzę Klienta właśnie poprzez podawanie tej wartości na opakowaniu. Ciepło spalania jest informacją, która nie powinna decydować o chęci zakupu, ponieważ ma ona wartość laboratoryjną i ma niewielkie znaczenie podczas ogrzewania domu;
- sposób przechowywania – paliwa stałe są najczęściej przechowywane na zewnątrz, przez co są narażone na działanie warunków atmosferycznych. Z uwagi na ilość produktu, magazynowanie w pomieszczeniach przez największe składy opału jest często nierealne, dlatego o zakupie zapasu materiału grzewczego powinniśmy pomyśleć zanim spadnie śnieg bądź rozpocznie się pora deszczowa. W miarę możliwości powinniśmy szukać workowanego ekogroszku, ponieważ jest on zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wody i zapewnia lepsze i efektywniejsze spalanie;
- uziarnienie – szczególnie istotne w przypadku posiadania pieca CO z podajnikiem. Odpowiednia frakcja pozwala na efektywne spalanie oraz osiągnięcie optymalnego komfortu cieplnego;
- typ – nie każdy typ opału nadaje się do spalania w domowych warunkach. Na opakowaniach opału widnieją informacje o typie, który ma duży związek z kalorycznością materiału. W przypadku użytku domowego polecamy typ 31 i 32. Dwa pozostałe, czyli 33 i 34 nadają się do spalania w kotłowniach przemysłowych.
Przeczytaj także: Grzejniki łazienkowe w atrakcyjnych cenach
Spalanie ekogroszku w nowoczesnych piecach CO
Nowoczesne piece CO są przystosowane do spalania dobrej jakości materiału opałowego, przez co gwarantują nam komfort cieplny oraz niskoemisyjność. Wybór modelu z podajnikiem sprawia, że urządzenie staje się w zasadzie bezobsługowe, ponieważ wymaga jedynie dosypywania paliwa (raz na kilka dni). Wbudowane czujniki oraz inteligentne systemy zarządzania sprawiają, że piece CO kontrolują ilość spalanego materiału i efektywność grzewczą.
Każdy piec CO nowej generacji w połączeniu z wysokojakościowym opałem jest gwarancją komfortu oraz oszczędności. Mniejsza ilość spalanego opału przy zachowaniu odpowiedniego poziomu grzewczego pozwala na osiągnięcie możliwie jak najniższych kosztów spalania ekogroszku i innych paliw stałych.
Wysokojakościowy ekogroszek dla najbardziej wymagających – oszczędność nawet do 40%. Zapytaj także o kotły Junkers i bojlery.