Podczas modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, często zastanawiamy się nad stosowaniem ekogroszku we współpracy z nowoczesnym kotłem. Zdając sobie sprawę, jak ważne jest efektywne spalanie, ten rodzaj paliwa wydaje się być bardzo ekonomicznym sposobem na uzyskanie energii cieplnej.
Kilka słów o pochodzeniu ekogroszku
Obecny trend na stosowanie ekogroszku jest wynikiem zwiększonej wiedzy odnośnie efektywnego spalania i pozyskiwania energii cieplnej w naszych domach. Jeszcze kilka lat temu, ten rodzaj paliwa stałego był traktowany jako odpad, który zasilał głównie kotłownie przemysłowe. Jednak wraz z rozwojem technologicznym, czyli pojawieniem się na rynku nowoczesnych pieców CO, znacznym podniesieniem wiedzy obywatelskiej oraz poszukiwaniom tańszych rozwiązań, ekogroszek stał się jednym z najbardziej polecanych materiałów grzewczych.
Paliwo jest produkowane z węgla brunatnego lub kamiennego o wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości siarki, wody i substancji niepalnych. Charakteryzuje się niską spiekalnością, co skutkuje mniejszą ilością powstałego po spalaniu popiołu, tlenku siarki oraz spieków, które są jedną z przyczyn znacznie skracających żywotność kotła.
Cechy charakterystyczne opału
Do głównych zalet tego rodzaju paliwa stałego należą przede wszystkim parametry. Dobry, czyli certyfikowany materiał grzewczy posiada odpowiednią frakcję, kaloryczność oraz zawartość substancji niepalnych. To sprawia, że podczas sezonu zimowego zużywamy mniej paliwa z jednoczesnym zachowaniem wysokiego komfortu cieplnego, co w przypadku tradycyjnego węgla, jest często niemożliwe do osiągnięcia.
Dzięki niskiej zawartości substancji szkodliwych, które uwalniają się podczas spalania, ekogroszek może być zaliczony do paliw zdecydowanie czystszych niż w przypadku korzystania ze złej jakości materiału grzewczego. Jednak pamiętajmy, że przedrostek “eko” nie oznacza ekologiczności, ale w głównej mierze ekonomiczność, dlatego w przypadku chęci wytwarzania i korzystania z całkowicie “czystej energii”, dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie energii elektrycznej pozyskanej przez przydomową elektrownię wiatrową lub słoneczną.
Paliwa stałe o wysokich parametrach jakościowych najlepiej współpracują w towarzystwie nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania, dlatego podczas modernizacji instalacji CO w Szczecinie, warto skontaktować się z naszym doradcą technicznym i znaleźć odpowiedni model urządzenia grzewczego.
Przeczytaj także: Poznaj elementy budowy domowych instalacji sanitarnych
Parametry jakościowe opału
Aby mieć pewność, że zakupiony opał będzie spełniał wszystkie kryteria i normy, podczas zakupu należy zwrócić uwagę na:
- sposób przechowywania – złe przechowywanie, tzn. “pod chmurką” wpływa negatywnie na jakość opału;
- wilgotność – dopuszczalna wilgotność wynosi mniej niż 10%, dlatego najczęściej zaleca się zakup opału workowanego, który posiada najlepsze parametry;
- zdolność spiekania – najlepiej mniej niż 20 w skali Rogi Rl;
- uziarnienie – pomiędzy 5-25 mm;
- zawartość popiołu – mniej niż 10%;
- zawartość siarki – mniej niż 1%.
Dobre parametry są gwarancją, że opał będzie bezpieczny dla posiadanego kotła CO oraz gwarantują wysoką jakość spalania. Uzyskany komfort cieplny przy mniejszym zużyciu ekogroszku, pozytywnie wpływa na środowisko oraz pozwala uzyskać wysoki wskaźnik oszczędności.
Bezpłatna instalacja kotłów CO na ekogroszek na terenie Szczecina. Zapytaj też o instalację kotłów gazowych i kotłów Junkers.