Posiadane kontaktu do dobrego hydraulika jest niezbędne, jeśli chcemy zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w swoim mieszkaniu. Awarie kanalizacyjne należą do jednych z najczęstszych kryzysów gospodarstwa domowego, powinny być usunięte jak najszybciej i według obowiązujących procedur.
Zasady poprawnego użytkowania kanalizacji
Awarie kanalizacyjne mogą być wynikiem zapchania pionu lub nieszczelności. W obu przypadkach może dojść do przykrych skutków, czyli zalania mieszkania. Taka sytuacja jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowia z powodu rozprzestrzeniania się groźnych bakterii, ale również może doprowadzić do zniszczenia posadzki lub – w najbardziej skrajnych przypadkach – stać się powodem awarii całego systemu. Odpowiednio szybka reakcja na pojawiające się nieszczelności lub problemy ze swobodnym przepływem, daje nam szansę na uniknięcie kosztownych konsekwencji i pozwala na relatywnie tanią naprawę.
Aby uniknąć zalania łazienki, należy korzystać z WC według określonych zasad, czyli:
- nie wrzucać do muszli klozetowej żadnych przedmiotów (np. zapalniczek, folii, drewnianych zrębków), które nie są przeznaczone do utylizacji za pomocą drogi sanitarnej;
- nie wrzucać środków i produktów przeznaczonych do higieny osobistej (np. podpasek, tamponów, bielizny, pampersów);
- używać dobrej jakości papieru toaletowego;
- nie wrzucać ręczników papierowych, które trudno i długo się rozpuszczają;
- nie wlewać do kanalizacji tłuszczów (np. pozostałości oleju po smażeniu), resztek żywności oraz produktów budowlanych (np. betonu, ziemi, farb).
Należy pamiętać, że kanalizacja nie jest metodą na utylizację produktów, których nie potrzebujemy. W przypadku nagromadzenia się resztek farb, olejów oraz złej jakości papieru, może dojść do trudnego w naprawie zapchania, które w konsekwencji może doprowadzić do całkowitego zatkania systemu.
Cykliczne sprawdzanie instalacji przez hydraulika
Aby maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii, polecamy wykonywanie cyklicznego sprawdzania instalacji sanitarnych. Doświadczony i profesjonalny hydraulik dysponuje sprzętem (np. kamera), który pozwoli zdiagnozować stan kanalizacji oraz podjąć odpowiednie kroki naprawcze, w przypadku zauważenia powstającego zatoru bądź nieszczelności.
Kamera, którą wprowadza się do kanalizacji, przesyła obraz stanu instalacji, co pozwala zauważyć nawet najdrobniejsze przeszkody (np. kulki z włosów i tłuszczy). Dodatkowo, pozwala dokładnie zlokalizować miejsce, w którym doszło do nadmiernego gromadzenia się zanieczyszczeń.
Mechaniczne czyszczenie kanalizacji
Do najskuteczniejszych sposobów czyszczenia kanalizacji zaliczamy ciśnieniowe i mechaniczne rozbijanie zanieczyszczeń. Wpuszczenie wody pod wysokim ciśnieniem oraz wprawienie jej w ruch rotacyjny, pozwala na rozbicie nawet częściowo skamieniałych zatorów.
Przywrócenie przepustowości rury odbywa się również za pomocą spiral, które wprowadzone do instalacji również rozbijają powstałe złogi i pozwalają przywrócić kanalizację do stanu pierwotnego.
O tym, jaki sposób zostanie wykonany w naszym przypadku, decyduje rodzaj zapchania oraz stan rur. W budynkach starego budownictwa może okazać się niemożliwe użycie wodnego czyszczenia, ze względu na kiepski stan całej instalacji. W przypadku nowego domu, gdzie kanalizacja jest wykonana z najlepszej jakości materiałów, metod usunięcia awarii jest naprawdę dużo.
Awarie kanalizacyjne są jednym z najczęstszych powodów wzywania hydraulika w Szczecinie. Niestety wiele z nich jest związanych z nieprawidłowym użytkowaniem, czyli wrzuceniem produktów i przedmiotów, które nie ulegają rozpuszczeniu pod wpływem wody.
Awaria systemu kanalizacyjnego? Znajdź najlepszego hydraulika!