Obecnie na rynku jest do wyboru kilka pieców CO wykorzystujących różnego rodzaju paliwa. Wśród nich, te w których stosujemy węgiel i pellet można nazwać klasycznymi – węglem ogrzewamy domy od bardzo dawna, gdy jeszcze nie istniały inne formy pozyskiwania energii grzewczej do montowanych w domach instalacji. Wszyscy kojarzymy tzw. piecie kaflowe, stawiane jeszcze przed II wojną światową, nierzadko zajmujące dużą część pomieszczenia. Dzisiaj oczywiście piece węglowe wyglądają inaczej, są mniejsze, a ciepło odprowadzane jest na cały dom z piwnicy lub kotłowni gdzie zazwyczaj są montowane. System ogrzewania nie zmienił się jednak znacząco, poza tym, że ciepło doprowadzane jest do kaloryferów (czyli nie sam piec ogrzewa), i jedynie pellet jest tu nowością.
Czym jest pellet?
Słowo „pellet” pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza kulkę lub granulkę. Taki też kształt ma opał pellet, w właściwie najczęściej przypomina nieco powiększone ziarenka ryżu. Produkuje się go z odpadów drzewnych, jak: trociny, zrębki, wióry, które poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia i prasuje (utwardza), bez dodatków chemicznych. Powstaje w ten sposób nowoczesne i wydajne paliwo do pieców CO.
Walory opałowe pelletu ustępują oczywiście węglowi, który przede wszystkim pali się dłużej, ale z kolei pellet potrafi szybciej ogrzać dom (m.in. posiada niską wilgotność). Warto zaznaczyć, że nowoczesne piece na pellet nie wymagają ciągłego doglądania, bo są w pełni zautomatyzowane.
Jak działają piece CO na pellet?
Piece co na paliwo pellet posiadają jednak więcej cech (zalet) odróżniających je od węglowych, a są to:
- szybszy zapłon – przez właściwości paliwa,
- wysoka wydajność – niemal 90%,
- cicha praca,
- oszczędność wynikająca z wydajności,
- oraz wspomniane zautomatyzowanie.
W piecach na pellet możliwe jest programowanie harmonogramu pracy na tydzień. Paliwo zostawia bardzo małą ilość popiołu i nie wydziela tyle dwutlenku węgla, co inne rodzaje opału. Sterowane mogą być pilotem na podczerwień, a wiele z nich – wyższej klasy, zapewnia też funkcję „stand-by”, która kontroluje temperaturę, automatycznie włączając i wyłączając piec. Ciepło natomiast przekazywane jest za pomocą wymuszonej konwekcji (wentylatory) lub naturalnie.
Piece CO na pellet początkowo nie wzbudzały zaufania, co obserwowaliśmy również w Szczecinie. Klienci woleli wybierać te, które spalają lepiej znany opał. Minęło już jednak od tamtej pory kilkanaście lat i obecnie piece na pellet cieszą się pełnym zaufaniem. Oczywiście sprawdziły się pod względem ekonomicznym, gdyż początkowe obawy dotyczyły właśnie kosztów użytkowania. Paliwo nie wzbudzało zaufania względem wydajności. Obecnie dylematy tego typu już nie istnieją.
Piece CO na węgiel – podstawowe właściwości
Generalna zasada działania kotłów CO na węgiel jest taka sama, jak w przypadku tych na pellet. Polega na podaży opału, odpowiedniej regulacji dopływającego powierza, które jest niezbędne przy spalaniu, oraz okresowym oczyszczaniu pieca z popiołu. W obu przypadkach piece mogą być zautomatyzowane, czyli nie wymagają ręcznego dokładania opału, a robi to za nas specjalny podajnik.
Ponadto nowoczesne piece CO obu rodzajów spełniają rygorystyczne normy PN-EN 303-5:2012, co sprawia, że są bezpieczne dla użytkownika, dla środowiska (wydzielają małą ilość smogu), a także są bardziej ekonomiczne od dawniej stosowanych, które jeszcze można spotkać w wielu domach, oraz pracują samodzielnie. Należy dodać, że poza węglem, paliwem stałym, które się z niego uzyskuje jest ekogroszek i większość nowoczesnych pieców właśnie z nim współpracuje. Inną rzeczą jest fakt, iż wiele produkowanych obecnie pieców CO posiada komory na różnego typu paliwo, a najczęściej łączone są ze sobą właśnie: węgiel, pellet i ekogroszek. Odrębność komór wiąże się m.in. z tym, że każde z tych paliw potrzebuje innego rodzaju palnika.
Wracając jednak do pieców węglowych, piece takie posiadają i cechuje je:
- podajnik ślimakowy (podobnie jak piece na pellet) – który dostarcza paliwo do komory; jego zawartość wystarcza zwykle na kilka dni automatycznego pobierania, a przy bardzo niskich temperaturach nawet na dobę;
- konieczność ręcznego rozpalania kotła – za pierwszym razem trzeba to zrobić samodzielnie i dopiero wtedy, gdy pojawi się żar, kontrolę nad spalaniem przejmuje automatyczny system pieca;
- automatyczne przenoszenie powietrza – które również reguluje w ten sposób proces spalania;
- dwa tryby pracy – intensywny i podtrzymania, pierwszy służy do podgrzewania wody w systemie centralnego ogrzewania do określonej temperatury, a drugi do jej utrzymywania (włącza się automatycznie po wykryciu przez termostat pożądanej temperatury).
System ogrzewania piecem CO ma cykliczny charakter, co dotyczy dwóch funkcji wymienionych w ostatnim podpunkcie. Piec w trybie podtrzymania, po jakimś czasie, gdy woda traci temperaturę, ponownie przechodzi do intensywnego ogrzewania i spalania opału, a po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wody ponownie wyłącza tryb intensywny i tak bez końca. Zatrzymać go może jedynie pusty podajnik lub ingerencja człowieka, np. przełączenie pieca w stan wygaszania.
Piece na węgiel i ekogroszek w Szczecinie są hitem
Wspomniane już wyżej kilkukomorowe piece CO cieszą się ostatnimi czasy dużą popularnością. W naszym sklepie hydraulicznym w Szczecinie jest tak już od kilku lat i jeszcze nie zdarzył się Klient, który narzekałby na swoją decyzję. Natomiast wielu podkreśla, że w związku z wahaniami cen paliw do pieców CO jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pozwala wybrać paliwo tańsze. Wydaje się więc, że poza wspólnymi, nowoczesnymi cechami pieców na pellet czy węgiel, najlepszym rozwiązaniem jest zakup takiego, który pozwoli spalać oba rodzaje paliwa. Potencjalnie może to pozwolić na uzyskanie dodatkowych oszczędności przy ogrzewaniu domu.