Nowoczesne piece CO z systemem trigeneracyjnym pozwalają na efektywną produkcję ciepła, chłodu oraz prądu. Posiadanie tego typu urządzenia wiąże się nie tylko z wysoką oszczędnością i niezależnością energetyczną, ale również ma wpływ na poprawę jakości powietrza.
Przyczyny wysokiego wskaźnika niskiej emisji
Coraz częściej słyszy się doniesienia dotyczące zanieczyszczenia powietrza oraz smogu, dlatego warto wyjaśnić, na czym właściwie polegają te problemy i gdzie jest ich główne źródło. Terminem niskiej emisji określamy emisję pyłów i gazów wytwarzających się na poziomie do 40 metrów. Jest to zatem wynik ogrzewania w gospodarstwach domowych oraz spalin samochodów.
Warto zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii – za niską emisję w Polsce odpowiadają głównie obywatele. Zakłady przemysłowe dzięki wymogom stosowania specjalistycznych filtrów emitują zaledwie 2% pyłów i gazów, tj. benzo(a)piren. Pozostała część, czyli 98% szkodliwych substancji to wynik:
- złej jakości paliw stosowanych w gospodarstwach domowych oraz piece typu “kopciuch” – 88% zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu;
- spaliny samochodów oraz transport publiczny starej klasy – 6% zanieczyszczeń niskoemisyjnych;
- pozostałe, czyli m.in. rolnictwo i zagospodarowanie odpadów – 4% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.
Poziom zanieczyszczeń w Szczecinie wielokrotnie przekraczał dopuszczalne normy, przez co ryzyko wystąpienia niektórych chorób bywa bardzo wysokie. Pamiętając, że powietrze, którym oddychamy jest wspólne i problem z jego jakością dotyczy nas wszystkich, tylko odpowiednia modernizacja systemów grzewczych znajdujących się w naszych domach może mieć realny wpływ na zmniejszenie m.in. emisji gazów cieplarnianych.
Przeczytaj także: Nowoczesne grzejniki, które gwarantują wygodę i bezpieczeństwo
Trigeneracyjne piece CO
Trigeneracja jest technologią, którą coraz chętniej wykorzystujemy w projektowaniu niskoemisyjnych kotłów centralnego ogrzewania. Dzięki jednoczesnemu wytwarzaniu prądu, chłodu i ciepła, uzyskujemy możliwość stworzenia wysokoefektywnego urządzenia, które – przy zachowaniu kluczowych zasad – ma wpływ na osiągnięcie wysokiej oszczędności.
Aby zoptymalizować koszty związane z wytwarzaniem ciepła, chłodu i prądu przez piece CO z modułem trigeneracyjnym, należy pamiętać o:
- termomodernizacji domu – odpowiednio zabezpieczony dom, w którym nie dochodzi do zbędnej migracji ciepłego powietrza (np. przez nieszczelne okna), pozwala na osiągnięcie wyższych efektów grzewczych i tym samym odczuwalnego komfortu cieplnego z użyciem mniejszej ilości paliwa;
- odpowiednim doborze urządzenia – bardzo istotne jest, aby produkcja była zrównoważona, czyli ograniczona do zakresu potrzeb domu, zaś moc urządzenia nie przekraczała zapotrzebowania;
- paliwie zasilającym – im lepszej jakości paliwo, tym lepsze efekty. Słabej jakości ekogroszek, pellet lub inny materiał grzewczy nie tylko niekorzystnie wpływa na żywotność urządzenia, ale również nie wykazuje efektywności cieplnej w stosunku do ilości spalanego opału;
- pozyskaniu dofinansowania – dzięki programom wspierającym zakup pieców niskoemisyjnych oraz innych urządzeń produkujących czystą energię, możemy skorzystać z dofinansowania na ich zakup, dzięki czemu koszt wyjściowy instalacji jest znacznie niższy niż w przypadku samodzielnego zakupu;
- odpowiedniej eksploatacji – korzystanie z urządzenia grzewczego powinno się odbywać według zaleceń producenta. Złe użytkowanie, niewłaściwe ustawienia oraz nieprzestrzeganie zasad efektywnego spalania, może nie tylko wpłynąć na koszty związane z wytwarzaniem energii, ale również na całą eksploatację.
Najnowocześniejsze urządzenia, produkujące czystą energię i wpisujące się założenia Ekoprojektu są solidne, oszczędne i mają realny wpływ na poprawę jakości powietrza. Nasze piece CO z modułem trigeneracyjnym są rozwiązaniem przyszłości, które gwarantują wysoką efektywność grzewczą oraz zminimalizowanie emisji pyłów i gazów cieplarnianych.
Tylko w tym miesiącu, piece CO z modułem trigeneracyjnym taniej o 5%. Zadzwoń i zapytaj o kotły Junkers i o bojlery.