Podstawowa wiedza na temat instalacji sanitarnych jest nie tylko niezbędna, aby móc samodzielnie wykonać pewne czynności naprawcze, ale również pozwala na dokładne sprecyzowanie problemu, jeśli np. dojdzie do nieoczekiwanej awarii i konieczna będzie wizyta hydraulika.
Podstawowe informacje dotyczące instalacji sanitarnych
Specjalnie dla naszych Klientów ze Szczecina przygotowaliśmy krótki samouczek, w którym opiszemy najważniejsze zasady działania instalacji sanitarnych oraz elementów, jakie do nich należą.
W instalacjach sanitarnych wyróżniamy:
- doprowadzenie zimnej i ciepłej wody użytkowej (skrótem określane jako: z.w.u oraz c.w.u.) – wszystkie przyłącza, które w efekcie finalnym pozwalają nam korzystać z wody bieżącej, zimnej oraz ciepłej, np. z kranu, pod prysznicem;
- odprowadzenie wody – sieć odpływowa (przy umywalce, brodziku, itp.) oraz sieć kanalizacyjna (WC);
- ogrzewanie – woda, która jest podgrzewana w kotle centralnego ogrzewania a następnie zostaje rozprowadzona po całym domu za pomocą grzejników.
Przepływ wody we wszystkich instalacjach jest efektem wytworzonego ciśnienia:
- mechanicznego – w przypadku instalacji wody użytkowej ciepłej i zimnej oraz w instalacjach grzewczych;
- grawitacyjnego – w przypadku instalacji odpływowych.
Rury hydrauliczne i kanalizacyjne
W przypadku instalacji sanitarnych podstawowym elementem wchodzącym w skład całej sieci wodno-kanalizacyjnej oraz grzewczej są rury i kształtki. W zależności od budownictwa, mogą się od siebie różnić średnicą oraz materiałem wykonania.
Do najpopularniejszych, w przypadku sieci wodnej doprowadzającej należą rury o średnicy:
- 15 mm – najczęściej są stosowane w instalacjach doprowadzających wodę do spłuczek, grzejników albo baterii umywalkowo-zlewozmywakowych;
- 20 mm – z tego typu rurami często spotykamy się w przypadku sieci doprowadzających wodę do baterii wannowych oraz niestandardowych spłuczek ustępowych;
- 25 i 35 mm – spotykane w przypadku instalacji doprowadzającej wodę na wyższe piętra, czyli kondygnacje.
W sieciach odprowadzających wyróżniamy rury o średnicy:
- ok. 40 mm – w przypadku sieci odprowadzającej wodę z np. umywalek;
- 50 mm – najczęściej stosowane w przypadku pralek, zlewozmywaków oraz niektórych wanien, czyli o tzw. “krótkim odprowadzeniu”;
- 70 mm – w przypadku wanien długiego odprowadzenia;
- 100 mm – spotykane zwykle w przypadku muszli sedesowych;
- >100 mm – w przypadku kanalizacji zbiorczych z wielu kondygnacji.
Znajomość średnicy posiadanych rur pozwala nie tylko na bezbłędny zakup, ale również jest szczególnie ważne podczas zgłaszania awarii do pogotowia hydraulicznego. Jeśli posiadamy nietypową sieć odprowadzającą, warto znać materiał jej wykonania oraz podstawowe średnice rur.
Przeczytaj także: Oszczędne kotły CO z systemem trigeneracyjnym
Kształtki w sieciach wodno-kanalizacyjnych
Sieć kanalizacyjna i wodna nie mogłaby sprawnie funkcjonować bez kształtek. To właśnie one pozwalają – podczas budowy – zaplanować przebieg trasy instalacji sanitarnej oraz odpowiednio kontrolować przepływ wody.
Do łączenia poszczególnych odcinków rur doprowadzających i odprowadzających niezbędne jest spawanie, zgrzewanie lub klejenie oraz odpowiednie kształtki. W dedykowanych sklepach z artykułami sanitarnymi znajdziemy:
- mufy – stanowią proste przedłużenie rury. Posiadają nieco szerszą średnicę, dlatego wyglądem (po instalacji) przypominają kołnierz;
- mufy redukcyjne – pełnią identyczną rolę jak opisane powyżej, jednak są przeznaczone do rur o dwóch różnych średnicach (jedna szersza, druga węższa);
- kolanka i łuki – stosowane w przypadku konieczności łączenia rur pod kątem.
- kolanka redukcyjne – podobnie jak mufy redukcyjne, służą do połączenia rur o różnych średnicach;
- trójniaki i czwórniaki – są konieczne w przypadku rozdzielenia trasy przepływu wody;
- zawory – czasami jest niezbędne “odcięcie” jednego z odcinków sieci odpływowej lub dopływowej, dlatego w instalacjach WOD-KAN niezbędne są zawory (np. grzybkowe lub kulowe), które pozwalają nam zamknąć wybraną część i np. przeprowadzić bezpiecznie prace naprawcze.
Dobrze wykonana sieć wodno-kanalizacyjna jest gwarancją, że nie pojawią się problemy związane np. ze złym odpływem wody. Podczas budowy domu warto zaufać profesjonalnym firmom hydraulicznym, które mają duże doświadczenie w instalacjach sanitarnych oraz grzewczych.
Profesjonalny montaż instalacji sanitarnej w Twoim domu. Skontaktuj się z nami.