Torba hydraulika jest tak samo ważna jak torba lekarska. Muszą się w niej znajdować podstawowe narzędzia do wykonania najczęściej spotykanych napraw. Jest to szczególnie istotne, gdy hydraulik udaje się na miejsce awarii i tylko z pobieżnego opisu wie, co się stało. Oczywiście poza narzędziami musi mieć jeszcze odpowiednio wyposażony samochód, gdyż wszystkich potrzebnych części nie sposób ze sobą nosić. Inną rzeczą jest fakt, iż wszystkie te narzędzia, które wymienimy, warto mieć również u siebie w domu, jeśli posiada się żyłkę do samodzielnych napraw drobnych usterek. Coś o tym wiemy, prowadząc od lat sklep hydrauliczny w Szczecinie.
Co hydraulik musi mieć przy sobie?
Doświadczenie zawodowe nakazuje każdemu hydraulikowi zabieranie na interwencje kilku podstawowych narzędzi do naprawy. Jeśli jest ich więcej, wynika to raczej z organizacji pracy, niż zdecydowanej potrzeby – dobry fachowiec ufa sobie na tyle, by nie zabierać ze sobą całego wyposażenia warsztatu, aczkolwiek jak już wspomnieliśmy, zawsze w samochodzie posiada dodatkowy niezbędnik. Do tych podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w torbie hydraulika, ale też w szufladzie domatora-majsterkowicza, należą:
- płaski klucz – bez niego trudno wyobrazić sobie dokonanie wielu napraw domowych, nie tylko hydraulicznych, a w omawianym zakresie wymiany uszczelki, wykręcania głowic czy zaworów,
- szczypce nastawne – kolejne niezbędne narzędzie, które służy np. do przykręcania nakrętek, odkręcania zapchanego syfonu i wielu elementów, których nie sposób odkręcić ręką,
- kombinerki – powszechnie znane, w pracy hydraulika również nieocenione, służą m.in. do wymiany uszczelek i wielu innych prac wymagających precyzji,
- wkrętak – czyli popularny śrubokręt, bez którego nie będzie możliwe połączenie ze sobą rur, dostanie się do zaworów w cieknącej baterii, a także naprawa innych elementów instalacji wodnej lub kanalizacyjnej,
- i oczywiście młotek – bo czasem trzeba coś poluzować lub przesunąć z użyciem większej siły.
Oczywiście hydraulicy używają wielu innych narzędzi, które są przypisane do ich fachu – np. klucza hakowego do rur, kalibratora, przecinaka czy klucza łańcuchowego, lecz zazwyczaj nie są one potrzebne przy naprawianiu typowych usterek, stanowią tym samym swoiste zaplecze.
Co kupić w sklepie hydraulicznym i zawsze mieć pod ręką?
Natomiast to co hydraulik przywozi w samochodzie, to również narzędzia i sprzęt, które zapobiegliwy domownik może trzymać na wszelki wypadek. Do sprzętów tych należą:
- wiertarka udarowa, przydatna nie tylko w naprawach hydraulicznych,
- młot udarowy, dzięki któremu można się dostać do zamurowanych rur (np. rozbić kafelki),
- spirala kanalizacyjna – niezbyt droga, a pomocna podczas przetykania odpływów pod wanną, a także rur,
- klucz do rur – z jego pomocą da się odkręcić poszczególne elementy do wymiany,
- i obcinak do rur – do prac nieco bardziej zaawansowanych, ale przy uporze – również samodzielnych.
Do sprzętów bardziej zaawansowanych należy np. kamera inspekcyjna czy bruzdownica, lecz są to nie tylko narzędzia służące do specjalistycznych prac, ale również drogie.
Swojego rodzaju alternatywą dla osób, które chciałyby zabezpieczyć się na wypadek awarii, gdzie nie ma konieczności wzywania hydraulika, są zestawy narzędzi dostępne również w naszym sklepie hydraulicznym w Szczecinie. Zazwyczaj są to walizki, w których znajduje się większość potrzebnych do napraw narzędzi, ale również drobne komponenty pomagające w usuwaniu usterek: taśmy, uszczelki, druty etc. Jest to z pewnością dobry prezent dla Pana domu, który lubi majsterkować, ma żyłkę do naprawiania, lub po prostu za punkt honoru i swój obowiązek uznaje wykonanie wszystkich męskich napraw w domu.