Hydraulik to bardzo stary zawód, choć ściśle związany z rozwojem cywilizacji. Nie pojawił się więc on w tym samym czasie, gdy na rzecz społeczności działali myśliwi czy rolnicy, lecz wraz z rozwojem starożytnych miast okazał się niezbędny. W starożytnym Egipcie usługi hydrauliczne świadczone były podczas nawadniania pól w Luxorze i kontrolowania wylewów Nilu. W starożytnej Grecji hydraulicy konstruowali jedne z pierwszych systemów kanalizacyjnych przy domach mieszkańców miast. W Rzymie istniały akwedukty doprowadzające wodę do miasta.
Hydrauliczne zadania i osiągnięcia dawnych cywilizacji
Starożytne usługi hydrauliczne można więc podzielić na dwa główne obszary, z których ówcześnie specjaliści próbowali okiełznać wodę i nad nią zapanować. Do tych podstawowych zadań, na które mieli wpływ, należały:
- doprowadzanie wody do miast – co miało miejsce nie tylko w Rzymie, gdzie tworzono akwedukty, a właściwie było pierwszym zadaniem władz powstających niegdyś miast, szczególnie gdy nie były położone nad rzekami lub innymi zbiornikami wodnymi; przez powyższe pierwsi hydraulicy zajmowali się poszukiwaniami wody i kopaniem studni;
- odprowadzanie nieczystości z miast – już Rzymianie zdawali sobie sprawę, jak duże zagrożenie niosą ze sobą nieczystości i wiązali je z epidemiami chorób; wymusiło to powstanie systemu kanalizacji i… choć trudno w to uwierzyć, powstała w Rzymie spełniająca ten cel kanalizacja z ołowianych rur, choć prymitywne kanały ścieków tworzono już 6000 lat p.n.e. w Mezopotamii (obecnie Irak).
Jak się okazało i co mówią badania archeologiczne, odprowadzanie nieczystości, czyli budowa kanalizacji, była znacznie łatwiejsza dla starożytnych, niż dostarczenie czystej wody do miasta. Wyjaśnia to częściowo sama alternatywna nazwa kanalizacji, którą stosujemy do dzisiaj, a są to ścieki, co sugeruje, że odprowadzane są „własną siłą” – ściekają. Wystarczyło więc czasem wykorzystać siły grawitacji i odpowiednio wykopać odpływ. Doprowadzenie wody wymagało już jednak przełamania pewnych sił natury, a wykopanie rowu nie wystarczało. Przełomu w tym zakresie dokonali Egipcjanie 1,5 tysiąca lat p.n.e.
Zaczęli wytwarzać garnki bez podstawy, które można było ze sobą łączyć tworząc w ten sposób rury. Zyskiwali dzięki temu wodę niezanieczyszczoną organicznymi odpadami. Przyjęło się również w starożytności gromadzenie wody w miastach. Służyły temu duże zbiorniki, do których dostarczano wodę nawet z odległych okolic, co miało miejsce szczególnie w rejonach pustynnych.
Nie można też nie wspomnieć, że starożytni Grecy wynaleźli wannę i kąpali się w niej zanim postał Rzym. Rzymianie natomiast uczynili z kąpieli ważny element życia społecznego (łaźnie), a umożliwili to sobie budując wodne akwedukty, które do dzisiaj można w niektórych miejscach zobaczyć. Po to, by uświadomić sobie skalę przedsięwzięcia warto wiedzieć, że system hydrauliczny tego miasta dostarczał do niego czystą wodę w ilości miliona metrów sześciennych w każdej dobie, a w jego obrębie miał długość 560 kilometrów.
Usługi hydrauliczne dzisiaj – na przykładzie firmy ze Szczecina
Trudno nie zauważyć, że współczesne usługi hydrauliczne niewiele odbiegają od starożytnych. Dwa podstawowe zadania tego fachu zupełnie nie zmieniły się na przestrzeni czasu, a należy do nich doprowadzanie wody do mieszkań i odprowadzanie nieczystości w kanalizacji. Właściwie więc współczesny hydraulik wykonuje tę samą pracę co jego kolega sprzed 3000 lat.
Można to ukazać posługując się wcześniejszym podziałem, choć oczywiście obecnie są to działania wymagające większej wiedzy. Mieszczą się w nich niemal wszystkie usługi hydrauliczne: doprowadzanie i odprowadzanie wody do mieszkań obejmuje:
- instalację wodno-kanalizacyjną, sanitariów i rur,
- udrażnianie lub wymianę rur,
- naprawy wycieków i wszelkich innych instalacji wodnych.
I bodajże jedynym wynalazkiem na miarę XXI wieku, choć dobrze znanym już wcześniej, lecz nie w starożytności, jest centralne ogrzewanie. Zakładanie instalacji CO oraz konserwacja jest być może jedyną usługą hydrauliczną, której nie znali protoplaści tego zawodu.