Coraz częściej, podczas remontu mieszkania albo budowy domu, decydujemy się na instalację ogrzewania podłogowego, ponieważ wiąże się to z wygodą oraz zaoszczędzeniem przestrzeni. Jednak to tylko nieliczne zalety tego typu rozwiązania, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa krótkie kompendium na temat systemów montowanych pod płytkami i panelami.
Ogrzewanie podłogowe w całym domu lub w wybranych pomieszczeniach
Na ogrzewanie podłogowe decydujemy się najczęściej w łazienkach, ponieważ często tradycyjne grzejniki ścienne, niezupełnie spełniają swoją funkcję w pomieszczeniach o szczególnie wysokiej wilgotności. Dodatkowo, komfort jaki zapewniają ciepłe płytki (np. po kąpieli) pozwalają korzystać z pomieszczenia bez konieczności zakładania obuwia i niweluje tym samym dolegliwości związane z “zimnymi stopami”.
Jednak warto pamiętać, że nie tylko łazienka może być miejscem, w którym możemy zainstalować system podłogowy. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w całym domu, ponieważ wiąże się z nim wiele zalet, m.in.:
- mniejsze straty ciepła – tradycyjnie zamontowane grzejniki ścienne są łatwiejsze w montażu, jednak najczęściej instalujemy je pod oknem, co sprawia, że przy niewystarczająco szerokim parapecie, ciepło może migrować na zewnątrz. Przy niskim komforcie cieplnym, który występuje w tego typu sytuacjach, częściej uzupełniamy kocioł CO paliwem lub podkręcamy urządzenie grzewcze, przez co zwiększamy rachunki związane z ogrzewaniem lub energią elektryczną. Przy systemie podłogowym ciepło rozprowadzane jest pionowo i równomiernie, dzięki czemu notujemy niższy wskaźnik migracji ciepłego powietrza;
- zdrowsze – ogrzewanie podłogowe z oczywistych przyczyn musi być dopasowane do człowieka, dlatego temperatura nie może przekraczać 36,6 stopni Celsjusza, zaś najbardziej optymalne jest utrzymywanie 28 stopni. To sprawia, że przy systemach podpodłogowych rzadziej dochodzi do uczucia przegrzania, które ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie;
- walory estetyczne – dzięki ukrytej instalacji możemy zaoszczędzić miejsce przy ścianach, co jest szczególnie istotne, jeśli zależy nam na zachowaniu minimalistycznej aranżacji lub w przypadku braku odpowiedniego grzejnika dekoracyjnego, który będzie współgrał z istniejącym już stylem wnętrz.
Dobrze zainstalowane ogrzewanie podłogowe zapewnia więc mniejsze zużycie energii oraz jest zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych, ściennych grzejników, dlatego wszystkim mieszkańcom Szczecina, którym zależy na efektywnym i oszczędnym systemie grzewczym, polecamy tego typu rozwiązanie.
Przeczytaj także: Ekogroszek – wysokiej jakości opał ekonomiczny
Gdzie nie należy instalować systemów podłogowych?
Ogrzewanie, które instalowane jest pod podłogą, idealnie sprawdzi się w mieszkaniu albo w domu jednorodzinnym, ponieważ gwarantuje wysoki komfort cieplny. Jednak w domach letniskowych, gdzie nie przebywamy każdego dnia, znacznie lepszym rozwiązaniem są tradycyjne systemy grzewcze, czyli grzejniki ścienne.
Z uwagi na niższą temperaturę (podłoga nie może być za gorąca), ogrzanie pomieszczenia za pomocą instalacji podłogowej jest znacznie wydłużone w porównaniu do grzejników ściennych, dlatego w miejscach, gdzie przebywamy relatywnie rzadko, może okazać się nieskuteczne.
Aby znaleźć najlepszy system grzewczy dla siebie i całej rodziny, warto wcześniej skonsultować się z doradcą technicznym, który znajdzie najlepsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie dla naszego domu. Ponadto, podczas wstępnej wyceny możemy liczyć na wykres wskazujący oszczędności, które wynikają z instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego lub wodnego.
Darmowa wycena na efektywne ogrzewanie podłogowe w Twoim domu. Zapraszamy do lektury naszych aktualności.